Arama     Konular    
  Üye Ol antalya escort Ana Sayfa  ·  Konular  ·  Dosyalar  ·  Hesabınız  ·  Haber Gönder  ·  Top 10  ·  T.C Karayollari Haritasi  
Ana Menü
· Ana Sayfa
· 2. El Ilanlar
· Anketler
· Ansiklopedi
· Arkadaşına Tavsiye Et
· Arşiv
· Bize Ulaşın
· Dosyalar
· Faydalı İçerik
· Forumlar
· GizlilikPolitikasi
· Haber Gönder
· Hakkimizda
· Harita
· Konu Başlıkları
· Oyun Alanı
· Top 10
· Videolar
· Web Links
· Üye Günlüğü
· Üye Listesi
· İzlenimler
· Özel Mesajlar

Kimler Sitede
Şu an sitede, 115 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Giris
Nickname

Şifre

Guvenlik Kodu: Guvenlik Kodu
Guvenlik Kodunu Yeniden Yaziniz

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.

Dost Siteler
www.webevi.com www.lamaorda.com www.saglikbilgisi.com www.bilgisayarbulteni.com www.thelostdownload.com www.ucretbordrosu.com


Ambulans motosikletler iş başında
Tarih: 4.09.2009 Saat: 09:34 Gönderen: webmaster

Haberler motorcuk bildirdi: "Büyük şehirlerde trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde, turizm bölgelerinde ve dar yolların bulunduğu yerlerde kara ambulanslarıyla ulaşılmasında güçlük çekilen vakalara motosikletli doktorlar müdahale edecek. Bunun için oluşturulan ekipler için özellikle motosiklet tutkunu hekimler seçildi.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Fazıl İnan, bu yıl içinde acil sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınan 30 motosikletin 16 ile dağıtıldığını bildirdi.

Bu hizmetin 3 büyük ilin yanı sıra, tarihi ve turistik yerlerde ve dar yolların bulunduğu bölgelerde verileceğini anlatan İnan, motosikletli sağlık ekiplerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Muğla, Antalya, Mersin, Konya, Nevşehir, Samsun, Aydın, Denizli, Trabzon ve Van'da görev yapacağını belirtti. İnan, İstanbul, Ankara ve İzmir'de bu görevi üstlenecek 4-5 ekip oluşturulduğunu bildirdi.

Büyük şehirlerde sabah ve akşam trafiğin yoğun olduğu saatlerde ulaşılmasında güçlük çekilen ve dar yolların bulunduğu bölgelerdeki acil vakalara bu ekiplerle daha hızlı ulaşılmasının amaçlandığını kaydeden İnan, her motosiklette ikişer paramedik veya bir doktor ile bir paramedikin görev yapacağını söyledi.

Ambulans motosikletlerin olay yerinde her türlü acil tıbbi müdahaleyi yapacak donanıma sahip olduğunu anlatan İnan, bu araçlarda kalbi duran bir hastanın elektroşokla yeniden canlandırılabilmesini sağlayacak cihaz, solunumu duran bir hastanın desteklenebileceği ventilatör, kırık ve travmalarda kullanılacak boyunluk ve atel, yanıklarda kullanılacak setler bulunduğunu belirtti.

Uygulamayı geri bildirimlere bağlı olarak yaygınlaştırabileceklerini ifade eden Sağlık Bakanlığı İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Fazıl İnan, ''Acil vakalarda 'altın dakika' denilen, kalbi duran bir hastanın müdahaleden sonra hayata döndürülebileceği ilk 5 dakika çok önemlidir. Motosikletli ekipler gezici olacak ve hızla olay yerine intikal edecek. 5 dakikanın altında intikal süresi yakalayabilirsek ölümleri yüzde 25 oranında azaltmayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Motosikletli ekiplerin ilk müdahalesinin ardından gerekirse kara ambulanslarının vakaya en yakın yere ulaşacaklarını ve hastayı hastaneye nakledeceklerini bildiren İnan, ''Ankara'da Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir ekibimiz var. Ama Ankara'da Kızılay ve Sakarya Caddesi'nde, İstanbul'da ise Kapalı Çarşı, Cağaloğlu ve Beyoğlu'nda, dar sokakları olan ambulansların girmekte zorlandığı mekanlarda hizmet verecekler'' şeklinde konuştu.

-MOTOSİKLET TUTKUNU DOKTORLAR SEÇİLDİ-

Tutkunu olduğu motosikletiyle artık hayat kurtaracak doktorlardan birisi de Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Aykut Erda.

Motosiklet tutkusunun çok küçük yaşlarda başladığını, 18 yaşından beri de kendi motosikleti olduğunu anlatan Erda, ''Ben çok eski motorcuyum. Zaten bu göreve de kendim talip olmadım, teklif geldi. Ben de severek kabul ettim. Ekipteki bütün arkadaşlar eski motorcular. Bu nedenle bu görev bize teklif edildi'' dedi.


Bu yıl motosikletiyle binlerce kilometre yol kat ettiğini ifade eden Erda, ''Hem motosiklet kullanıp hem de hayat kurtarmak zor olmayacak mı?'' sorusu üzerine, ''Motosiklet zaten benim günlük hayatımda kullandığım bir araç. Arabaya pek binmiyorum. 2 motosikletim var. Bu benim için dinlenme aracı da denebilir. Aynı zamanda cross-offroad da yapıyorum. Doktorluk zaten işim. İkisi bir araya geldi'' ifadesini kullandı."

 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Haberler
· Haber gönderen webmaster


En çok okunan haber: Haberler:
Merkit, Bektaş Ve Şenkalaycı Dakar Rallisi’ne Gidiyor


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
KötüSeçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder


Başlangıç
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

   
 

All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt