Motokros Dünya Şampiyonası Türkiye’de
Tarih: 3.03.2009 Saat: 16:04
Konu: Haberler


Ayşe Şule BİLGİÇGüzel ülkemiz aslında bugüne kadar altyapısına oranla çok büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Ama dikkat edin altyapısına oranla dedim. Dünyada motosiklet kullanımı açısından oldukça gerilerde bir yerlerde olmamıza, motorsporlarına olan ilginin de buna paralel olmasına rağmen MotoGP gibi en üst düzeydeki organizasyon bir süre için bile olsa Türkiye’de yapıldı. Peki ne faydası oldu? Turizm ve tanıtım haricinde motosiklet camiasına bir güzel hatıra dışında bir şey bırakmadı. Dünya gözüyle ülkemizde MotoGP görmüş olduk işte.

Bu hafta TMF (Türkiye Motosiklet Federasyonu) bir basın toplantısı ile Dünya Motokros şampiyonasının bir ayağının Türkiye’de yapılacağını duyurdu. Hemen tüm motosiklet sevdalılarının aklına MotoGP serüveni geliyor değil mi? Aslında oturup düşününce bu şampiyonanın çok farklı olduğunu ve Türkiye’de çok işe yarayabilecek izler bırakmasının mümkün olduğunu görmek mümkün. Sebebi ise basit. Tüm motosiklet sporlarının atası motokrostur. Nasıl ki 4teker yarışlarının temeli karting ise motosiklette de hangi dalda yarışacaksanız yarışın işin başı motokrostur. Çünkü motokrosta altınızdaki motosikleti toprak parkurda hunharca sürebilirsiniz. Göreceli olarak daha düşük hızlarda ama daha fazla aksiyonla parkurda turlayabilirsiniz. Elbette iyi bir teknik altyapınız yoksa 5 dakikada dilinizin rulo gibi sarkması kaçınılmaz. MotoGP’den bile daha fazla efor harcattığı söylenen bu yarışta yer almak için 4-5 yaşında başlamak lazım bu işe. 6 yaşındaki çocuklar için geç kalındığı söyleniyor.İşin ilkokulu desem de Türkiye’ye gelecek adamlar bu işin en iyileri. İnanılmaz bir atmosferi var yarışın. Bir kere sürekli bir aksiyon var parkurda. Uçanlar, yanlaya yanlaya gidenler, omuz omuza mücadeleler motokrosu izlenmesi çok keyifli bir spor yapıyor. Bu adamların mücadelesi pistte gördüğümüz gibi de değil, gerçekten kelime anlamıyla kıran kırana yarışıyorlar birbirleriyle. Motor sporları içinde en sert en rekabetçi yarışlar motokros dünya şampiyonası yarışları olabilir. İşte bu adamlar 11-12 Nisan’da İstanbul Hezarfen’de yarışacaklar.

Peki başa dönersek bize ne faydası olabilir bu işin? Dünya şampiyonasında yarışılacak bu pist Türkiye’ye kalacak. Türk yarışçılar dünya standartlarında bir pistte yarışabilecekler. Peki hangi yarışçılar? Ne yazık ki ülkemizde Dünya Şampiyonası kovalayacak seviyede bir yarışçı yok. Ancak burada şimdiden çocuklar için özel bir şampiyona için çalışmalara başlanmış. Yani 4-5 yaşındaki çocuklar için tüm motosikletler ve ekipmanlar hazırlanıyor. Amaç çocuğunu bir spora göndermek isteyen ebeveynler için çok keyifli bir alternatif olacak. Bakmayın siz benim sert, kıran kırana dediğime, çocuklar için en güvenli sporlardan birisi bu. Öyle olmasa Avrupa’nın yarısı çocuğunu götürmezdi emin olun.

Nisan Ayında yapılacak Dünya Motokros Şampiyonası Türkiye ayağı için yeni federasyon son sürat koşturuyor. Altı yıl boyunca her yıl Türkiye’de bir ayağı yapılacak bu yarışın asıl hedefi elbette yeni sporcuların bu işe başlaması olmalı. TMF’de bu konuda çok istekli ve çalışkan görünüyor. Hep bu güzel niyetlerle yola çıkıyoruz ama sonunda nasıl bir şey olacak onu merak ediyorum. Birkaç yıl sonra göreceğiz bakalım.

Bu haberin geldigi yer: Ikiteker Motosiklet Fan Klubu - Motosiklet ve motosikletli yasam kulturu
http://www.ikiteker.org

Bu haber icin adres:
http://www.ikiteker.org/modules.php?name=News&file=article&sid=601